Figyelem a beporzókra
Az utóbbi évtizedekben végbemenő változások, a növényvédő szerek, rovarölő szerek, éghajlat és klímaváltozás, a betegségek, a különböző időben virágzó növények hiánya, az élőhelyek pusztulása és széttöredezettsége, mind mind tizedelik nemzetségüket.
Szakemberek szerint megállíthatatlannak tűnik a méhek pusztulása. És itt ne csak a mézet adó házi méhekre gondoljunk! A vadon élő fajok is ugyanolyan veszélyben vannak.
2018-ban nevezték ki március 10-ét a beporzók napjának. Oka a figyelemfelhívás megváltozott világunkra, a természet szépségére, összefüggéseire, amit nagy eséllyel a virágporzó rovarok nélkül kell leélnünk, ha nem cselekszünk érdekükben.
Eltűntek a tájat tarkító tanyák, amiknek napsütötte vályogfalaiba, tetőzetébe, farakásaiba a méhek fészkeket készíthettek. Eltűntek az tanyasi kertek a virágágyásokkal, a gyümölcsösökkel, amik az élőhelyet biztosították. Ezt tudnánk pótolni rovarbarát kert kialakításával.
Kiket várhatunk rovarbarát kertünkbe?
Beporzó rovarok kapcsán elsősorban a mindenki által ismert házi méh jut eszünkbe. Azonban több mint 20.000 méhfaj él a világon: egyes fajok 50-60 ezres kolóniákban, mások egyedül portyázva.
A méheken kívül pedig a lepkék, legyek és darazsak is a fő segítői a beporzásnak. A beporzást a kertjeinkben sokszor nem is a házi méhek, hanem a magányos méhek és más egyéb rovarok végzik.
A magányos méhek nem nagy kolóniában élnek, dolgozók nincsenek, így félnünk sem kell tőlük, hiszen nem védik fészkeiket. A fajok tagjai nem termelnek se mézet, se méhviaszt. Egy család egy hím és nőstény egyedből áll, és jellemzően csak néhány hétig-hónapig élnek.
Ez idő alatt párosodnak, és ivadékbölcsőt készítenek a következő generációnak. A bölcsőket nektárral és pollennel töltik meg, arra rakják a petéket. A kikelő lárvák a következő tavaszig növekednek a felhalmozott élelmen, majd kezdődik elölről a ciklus. Segítsük a méhek életét!
A méhbarát kert kialakításához nem kell sokat tennünk, nincs szükség komolyabb befektetésre sem. Ha biztosítunk mindig egy kis ivóvizet a kertben, a kert védett részébe elhelyezünk egy rovarhotelt, valamint a beporzó rovarok számára hívogató növényeket ültetünk és minimalizáljuk a vegyszer használatot máris ideális körülményeket teremtettünk a méhek és a pillangók számára.
Rovarhotelhez többféle természetes anyag felhasználható, például nád, lyukacsos tégla, toboz, nádszálak, ágak, kéregdarabok. De egyszerű darázsgarázst is készíthetünk, melynek legegyszerűbb módja, ha egy fahasábba többféle átmérőjű (6mm/8mm/10mm) és 40-60 mm mélységű lyukakat fúrunk.
A kertben található üreges, szivacsos szárú növényekből, pl. dísznád, napraforgó is tökéletes otthont készíthetünk számukra.
A kévébe kötött ágacskákat napsütötte, széltől és csapadéktól védett helyre erősítsük, lehetőleg egy virágoskert közelébe, ahol kora tavasztól késő őszig virágokat találnak a rovarok.
gordogok@gordogok.hu
|
|