Más néven Malomzugi Holt-Zagyva, Szolnoktól északi irányban található 2 km-re a város szélétől. 1979-ben vágták le ezt a nagy kanyart a Zagyva folyóból, így jött létre a patkó alakú, kb. 5 km hosszú holtág. A terület sok éven át horgásztóként funkcionált, de 2004-től 2005. év végéig tulajdonosi problémák miatt korlátozott volt a horgászat. Ez a helyzet kedvezett az vízi élővilág megtelepedésének a területen, mivel a holtág északi része zavartalanabb lett.
Az elmúlt évek viszonylagos háborítatlanságának köszönhetően számos védett madárfaj megtalálható lett ezen a kis területen. A holtág fölé hajló fűzfák ágaira nádi rigó építi fészkét, jégmadár száll a víz felett, hangosan kiáltozva és hangosan csobbanva szerzi meg a kiszemelt áldozatát. A kiszáradt fűzfák ágain sokszor csapatokban törpe gémek gyülekeznek. A vízparton gyakran szürke gémek várják mozdulatlanul a halvacsorát, és gyakori vendég a fehér gólya mellet az igen ritka fekete gólya is. A nádasban 2005 nyarán barna réti héja pár fészkelt és több egerészölyv is gyakorta megjelenik és fekete harkályt is látni néha. Tiszta időben a Mátra hegyvonulatait is fürkészhetjük, de a táj önmagában is gyönyörű.
Minden városi embernek szüksége van egy olyan helyre, ahová kimehet, kipihenheti a városi mindennapok zaját, élvezheti az időjárás nyújtotta kényeztetést, ahol gyönyörködhet a természet szépségében. Szolnok sajnos nem sok ilyen területtel büszkélkedhet.
Ez a hely idáig tudta nyújtani mindezt. Viszonylag közel található a városhoz, 1 órás könnyű sétavál, fél órás kerékpározással könnyen el lehet érni. Az öreg nyárfákkal ölelt kanyarulat megpihenésre ösztönzi az embert, ahol csend és nyugalom honol.
A területen a Szolnoki Közalkalmazottak Turista Egyesületének munkájának köszönhetően a sárga turista jelzés áthalad. A holtágat körülölelő töltéseken a Gördögök SE. szokott kerékpáros túrákat vezetni és kerékpáros versenyeket rendezni. A Geocaching mozgalom is elhelyezett a területen már egy "ládikót" is.
2006 nyarán Szolnokon Nemzetközi Túrakerékpáros Találkozó lesz, városunk viszont sajnos természeti látnivalókban igen szegényes, így Szolnokhoz kapcsolódóan nem sok mindent lehet megmutatni a város iránt érdeklődőknek.
Volt egy Tiszaligetünk. A területről, a liget megnevezést adó erdőség csaknem teljesen eltűnik, a Kampusz megépítésével a a Tiszaliget újabb részén vágják majd ki a fákat és még több terület lesz beton alapja. Volt egy Beke-halmunk, 101,3 méteres magasságával messze a legmagasabb természetes domborulat a környéken. Területének nagy részén mára homokbánya tátong. Volt egy gejzírünk, igaz ez mesterséges beavatkozás eredménye volt, de mint természeti érdekesség a több méterre fellövelő termálvíz több látogatót is idevonzott. Telente több kilométer távolságból látszott a gőzfelhő a környékén. Sajnos a szakemberek néhány éve a fúrt kutat lefojtották.
Most még van egy Holt-Zagyvánk. Mi lesz a helyén? A jövőkép: horgászparadicsom. Az öreg nyárfákat kivágják, a medret és környékét a kotrógépek és dózerek horgászatra alkmassá formálják. Aztán a parton újra a horgászok fogják haláldozatukat éhes szemmel kémlelni a vízfelszínen, a vízimadarak pedig messze elkerülik majd e területet.
Ilyen hely van már elég a településen és környékén (Tisza-folyó, Zagyva-folyó, Csónakázó-tó, Alcsi Holt-Tisza, Millér, Milléri-halastó), nem kellene még egy!
Figyelni kellene Szolnok megmaradt zöld helyeire és megőrizni, védeni kellene őket! Oly kevés sajnos a Természetvédelmi Terület a térségben. Védelemet érdemelne ez a hely is Szolnokon.
panorámakép a befagyott vízfelszínről
Videófilm letöltése (holt-zagyva.mp4 - 27Mb)
2006. Siklós Viktor